Lyt til artiklen:

Entreprenørbranchens nyheder hædres på E&H

00:00
Hastighed: ???x
02:23

Abonnementsartikel

Når Entreprenør & Håndværk i næste uge slår portene op, kan besøgende se frem til at opleve et væld af nyheder. 20 af dem er indstillet til den nye pris "Maskinleverandørernes Nyhedspris."

I år har Maskinleverandørerne som noget nyt indstiftet "Maskinleverandørernes Nyhedspris" i forbindelse med Entreprenør & Håndværk i Herning. Alle foreningens medlemmer har haft mulighed for at indstille en eller flere maskiner eller produkter til konkurrencen, og i alt er der kommet 20 nyheder ind.

- Vi har lavet det nye tiltag for at øge fokus på vores medlemmers nyheder, og samtidig ønsker vi at gøre det nemt for de besøgende at finde nyhederne på messen, siger Klaus Nissen, der er direktør i Maskinleverandørerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

En konkurrence i nytænkning

De indsendte nyheder kommer til at være markeret på oversigtskort og med skilte på de enkelte stande på messen. Nyhederne er opdelt i de tre kategorier: Verdensnyhed, danmarksnyhed eller firmanyhed. De indstillede maskiner fordeler sig med tre verdensnyheder, 14 danmarksnyheder og tre firmanyheder.

- Selvom det er vidt forskellige maskintyper og redskaber, vi sammenligner, er det ikke et spørgsmål om at sammenligne pærer og bananer. Den røde tråd er at se på selve nytænkningen og vurdere, om den pågældende løsning eller teknologi er banebrydende - både generelt og i forhold til den enkelte maskintype, forklarer Klaus Nissen.

Han fortæller, at der er en stigende tendens til elektrificering blandt nyhederne.

- Produkterne er efterhånden så udviklede, at de kan bidrage med en hel dags arbejde, hvilket øger anvendeligheden og også gør, at el vinder indpas i de lidt større maskiner. Vi ser også at lettere og mere ergonomiske arbejdsgange for slutbrugeren er et fokuspunkt, siger Klaus Nissen.

Bedømmes af fagfolk

Et ekspertudvalg bestående af fagfolk fra branchen har vurderet de indkomne nyheder ud fra kriterierne teknik, miljø, ergonomi, anvendelighed, nyhedsværdi og totaloverblik. Ifølge Kaj Bak, som er én af eksperterne, bliver der mange spændende nyheder at opleve på E&H.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Der bliver i høj grad noget at glæde sig til. Vi har fået mange interessante indstillinger, så jeg tør godt love, at der er nyheder for alle - lige fra den lille anlægsgartner til storentreprenøren - og sågar også flere nyheder til specialsegmenterne, fortæller han.

Følgende virksomheder kæmper om prisen:

 • Tzacho
 • Helms TMT-Centret
 • Nellemann Machinery
 • Johs. Møllers Maskiner
 • Scantruck
 • Erenfred Pedersen
 • Nicolaisen & Larsen
 • Hydrema
 • S.D. Kjærsgaard
 • Maskiner A/S
 • Specialmaskiner A/S
 • Volvo Entreprenørmaskiner
 • Zeppelin Danmark

Vinderen af Nyhedsprisen kåres torsdag den 16. august klokken 11:00 i restaurantteltet på E&H.