Lyt til artiklen:

En fyring under coronakrisen ledte Anja over i entreprenørfaget

00:00
Hastighed: ???x
03:22

En fyreseddel.

Det var, hvad Anja S. Mäkinen stod med i hånden sammen med en del andre fra sit arbejde i 2020 under coronakrisen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Jeg synes bare, det er fedt at køre maskine.

Anja S. Mäkinen, lærling

Hidtil havde hun arbejdet som havnearbejder i Nordhavn i København og måtte pludselig se sig om efter et nyt job.

Det ledte til, at hun skiftede branche og blev lærling. Alligevel forblev én ting det samme.

Erfaring med maskiner

Ved et højt, rundt bord med foldere, refleksbånd og bolsjer stod Anja S. Mäkinen på en stand, som NCC, Arkil og Aarsleff var gået sammen om under DM i Skills 2023 i begyndelsen af februar.

Her fortalte hun om, hvordan det er at være en del af entreprenør-branchen. En branche lærlingen selv blev en del af for omkring to år siden.

rich-media-4
Maskinførerlærling Anja S. Mäkinen har egen gravemaskine hos NCC. Foto: Tina Moesgaard.

- Jeg kørte rigtig meget med maskiner på havnen, så det var oplagt, at jeg tog entreprenørfaget, hvor jeg allerede havde noget erfaring og en fornemmelse af, hvad det kunne handle om, fortæller Anja S. Mäkinen til Maskinteknik og fortsætter:

Artiklen fortsætter efter annoncen

- En dag så jeg, at NCC søgte maskinførerlærlinge. Der tænkte jeg: Fedt, det vil jeg gerne prøve.

Med citybom og rotortilt

Efter en samtale blev hun ansat og har siden arbejdet på projekter flere steder på Sjælland, heriblandt København, Hillerød og Hunde-sted.

Hos NCC har maskinførerlærlingen også fået egen gravemaskine, en 14 ton Hitachi, med citybom og rotortilt som ekstraudstyr.

Alberte kører dumper i sabbatåret

Se også:

Alberte kører dumper i sabbatåret

- Jeg synes bare, det er fedt at køre maskine, siger Anja S. Mäkinen og uddyber, at det især er arbejdet i at genoprette et område, hun godt kan lide.

- Man skal ikke kunne se, at jeg har været der med min gravemaskine. Der er bare noget bekræftende i at få ting til at stå snorlige, og når det lige rammer rigtigt, så er det rigtig fedt, fortæller maskinførerlærlingen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Flere kvinder i branchen

Derudover kan hun konstatere, at det er en branche med få kvinder.

- Den her chok-faktor er ret sjov. Når jeg kommer ud på en byggeplads i en maskine, så siger de: "Hey, det er en kvinde." Men det har altid været til den positive side, fortæller Anja S. Mäkinen.

Alligevel ville hun ikke har noget imod flere kvinder i branchen.

Med viljestyrke etablerede Majbritt sig hos Holbøll

Se også:

Med viljestyrke etablerede Majbritt sig hos Holbøll

- Det giver noget andet. Det har jeg fået at vide på forskellige projekter, som jeg selv har været på. Jeg tror også, at det har noget med diversitet at gøre. At man har et andet synspunkt i det hele taget, siger maskinførerlærlingen, som er færdigudlært til sommer.

I den forbindelse har hun nogle råd.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Jeg vil sige, at hvis man som kvinde vil søge ind på et erhvervsfag, så skal man bare springe ud i det. Du skal ikke være bange for at tage skridtet, siger Anja S. Mäkinen og tilføjer:

- Det er især inden for håndværkerfaget, at man kan udøve noget med sin krop og ikke kun med sin hjerne. Og det er en fantastisk følelse.

DM i Skills 2023 er i gang

Se også:

DM i Skills 2023 er i gang

DM i Skills blev i år afholdt 2. til 4. februar i Messe C i Fredericia, hvor der var mere end 50.000 besøgende.

Her dystede omtrent 300 unge fra erhvervsuddannelserne om at blive landets bedste inden for deres fag.

Foruden konkurrence-fag stillede en række fag fra erhvervs-uddannelserne også op som demonstrationsfag, hvor elever og lærlinge viste faget frem for messecenterets gæster.