Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Motorvejsudvidelse resulterer i massive maskininvesteringer hos Munck
Har man kørt på E45 mellem Aarhus og Vejle det seneste års tid, har man nok bemærket, at hastigheden er sænket på det meste af strækningen på grund af vejarbejde. Den store motorvejsudvidelse fra to til tre spor er for alvor undervejs, og entreprenørmaskinerne arbejder lige nu utrætteligt med at flytte jord og gøre plads til det ekstra spor.
Det gælder også omkring rastepladserne ved Ejer Bavnehøj-afkørslen, hvor de fleste af de gule maskiner er udstyret med Munck Havne & Anlæg-logoer.
- I øjeblikket har vi gang i fire entrepriser. Vi har været i gang med to entrepriser oppe ved den sydlige del af Aarhus i et stykke tid, hvor vi nu er langt fremme både afvandingsmæssigt og belægningsmæssigt og skal starte op på de første asfaltarbejder indenfor den kommende tid. På de to strækninger fra Skanderborg Syd og ned til Horsens Nord, der er der lige nu primært fokus på jordarbejde og at få udnyttet den her tid på året, hvor det giver god mening at lave netop det, fortæller senior projektchef i Munck Havne & Anlæg, Mogens Steen Pedersen.

Masser af nye maskiner
Entreprenøren har benyttet sommeren til at få flyttet en masse jord, og det foregår naturligvis ikke ved håndkraft, så der er blevet opgraderet gevaldigt på maskinfronten.
- Vi er meget fokuserede på at have vores egne maskiner, og derfor har vi også investeret massivt i nyt materiel for at kunne løse den her opgave. Det har primært været nye gravemaskiner og næsten udelukkende Caterpillar. Derudover har vi investeret i nye dozere, valsetog og kompaktere. Vi har naturligvis også lejet en del maskiner ind. Det har dog primært været dumpere, fortæller Mogens Steen Pedersen.

I øjeblikket kører der omtrent 150 timelønnede maskinførere rundt på de fire entrepriser, som Munck Havne & Anlæg har gang i, anslår Mogens Steen Pedersen. Derudover er der et sted mellem 40 og 50 funktionærer ansat på projektet.
Trafikalt puslespil
Det, der er særligt udfordrende ved projektet, er naturligvis den massive trafik på strækningen.
- Det handler om at sikre, at den påvirkning, som anlægsarbejdet helt naturligt har på trafikken, og de gener, der følger med, begrænses så vidt muligt, siger Mogens Steen Pedersen og fortsætter:

- Det gør vi ved at opstille trafikværn og skubbe trafikken ind mod midterrabatten og på den måde skabe et arbejdsareal, som gør, at vi kan lave sideudvidelsen. Når vi om et stykke tid har fået asfalteret det nye tunge spor (nødsporet), så flytter vi trafikken ud i de nye spor og spærrer ind mod midten, og så skal vi have reetableret midterrabatten og sat nyt autoværn op på hele strækningen. Til sidst afsluttes med et nyt slidlag, så der er nogle processer, inden vi er færdige, men arbejdet skrider frem planmæssigt.
Et vigtigt projekt
En vigtig del af projektet er samarbejdet med bygherren Vejdirektoratet påpeger Mogens Steen Pedersen. Og det fungerer godt.
- Vi sætter stor pris på samarbejdet med Vejdirektoratet og er glade for at være en af de entreprenører, der kan tage del i de her store anlægsopgaver, siger Mogens Steen Pedersen.
Han fortæller, at det har været et klart mål for Munck at vinde entrepriser på den store udvidelse af E45, og derfor er det naturligvis også et vigtigt projekt for entreprenøren.
- Projektet betyder rigtig meget for Munck. Vi vil gerne være med til at forbedre infrastrukturen i Danmark, og vi ser os selv som en vigtig spiller på de her store anlægsprojekter. For os er det en mulighed for at ekspandere, ansætte nye kollegaer i virksomheden og investere i nyt materiel, siger han.
Han ser det også som en glimrende mulighed for at udnytte de andre kompetencer, man råder over i Munck Gruppen såsom Munck Asfalt og Munck Forsyningsledninger.
De projekter, som Munck Havne & Anlæg, er beskæftiget med på motorvejsudvidelsen skal være afsluttet omkring sommeren 2026.































































