Lyt til artiklen:

Ny pumpe-slusestation er klar til brug

00:00
Hastighed: ???x
02:49

Aabenraas nye pumpe-slusestation er nu færdigbygget og officielt overdraget fra entreprenørerne til kommunen. Sammen med Arwos, som varetager alle opgaver på vand- spildevand- og affaldsområdet i Aabenraa Kommune, ejer kommunen nu stationen.

Den nye station er placeret ved udmundingen af Mølleåen, hvilket betyder, at Aabenraa by og de omkringliggende områder nu er bedre beskyttet mod oversvømmelser.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det skriver Aabenraa Kommune i en pressemeddelelse

- Vi oplever hyppigere skybrud og stormfloder, der i stigende grad udfordrer Aabenraa by. For at tackle disse udfordringer har Aabenraa Kommune, i samarbejde med Arwos, iværksat en række initiativer til at forhindre oversvømmelser, siger kommunens borgmester, Jan Riber Jakobsen (K), der er glad for, at byggeriet nu er afsluttet, så stationen er klar til brug, når behovet skulle opstå.

- Et af disse tiltag er opførelsen af pumpe-slusestationen, som allerede, længe før den var færdigbygget, bidrog til at forhindre en større oversvømmelse i Aabenraa, fortæller borgmesteren.

Spillede afgørende rolle

Den 20. oktober er det et år siden, Sønderjylland blev ramt af en voldsom stormflod, som forårsagede omfattende oversvømmelser og skader for millioner af kroner. En lynindsats gjorde, at pumpe-slusestationen - som på det tidspunkt stadig var under opførelse - blev sat i funktion.

Slusen i Sydhavnen skal renoveres

Se også:

Slusen i Sydhavnen skal renoveres

Stationen spillede en afgørende rolle i at forhindre en større oversvømmelse i Aabenraa ved effektivt at holde vandet fra fjorden tilbage, samtidig med at den ledte vandet fra Mølleåen, som var ved at gå over sine bredder, ud i fjorden.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Foruden den beskyttende funktion er pumpe-slusestationen, som Jorton A/S var hovedentreprenør på, også åben for alle, der har lyst til at komme op og nyde udsigten over jorden.

Åben sluse-arrangement

Stationen danner desuden rammen for et åbent sluse-arrangement 20. oktober i år, hvor de besøgende kan blive klogere på stationens funktioner og betydning.

Et godt år for Jorton trods usikkerhed i branchen

Se også:

Et godt år for Jorton trods usikkerhed i branchen

Her vil det være muligt at gå en tur på pumpeslusen, lege med vandet i den nye "snakkepumpe", høre om klimaplanlægning i Aabenraa og få øjenvidneberetninger fra de mennesker, der var til stedet, da stormen kulminerede.

Samtidig kan de besøgende komme tæt på beredskab og beredskabsudstyr, prøve at fylde en sandsæk og meget mere.

NCC: Vådt vejr skaber behov for infrastrukturløsninger inden for vand

Se også:

NCC: Vådt vejr skaber behov for infrastrukturløsninger inden for vand

Pumpe-slusestationen modtog desuden Borgernes Favoritpris til Arkitekturens Dag 2024 for dens ikoniske design og dens betydning for byens fremtid.