Tscherninghuset, som er Tschernings hovedkvarter i Hedehusene, har netop vundet Årets Byggeri 2024 i kategorien 'Erhverv'.

Det oplyser entreprenørvirksomheden i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Prisen er stiftet af magasinet Byggeri og er blevet uddelt siden 1997. Denne pris går til årets bedste og vigtigste byggeri ud fra byggeriets samfundsmæssige og byggefaglige betydning.

Flere priser

Det er den fjerde pris i rækken, som hovedkvarteret modtager, siden renoveringen blev færdig i april 2024.

rich-media-2
Hovedkontoret er 1.700 kvadratmeter stort. Foto: Tscherning.

Tidligere i år har administrerende direktør Søren Tscherning modtaget Renovérprisen, Det Bæredygtige Element-prisen ved arrangementet Building Green og Høje Taastrup Kommunes Grønne Erhvervspris.

Mere hæder til Tscherninghuset

Se også:

Mere hæder til Tscherninghuset

Derudover var Tscherninghuset nomineret til 'Byen Bedste 2024' i Berlingske under kategorien 'arkitektur' på baggrund af en femstjernet anmeldelse.

Vild og lærerig proces

De mange anerkendelser gør indtryk på Tschernings administrerende direktør.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Det har været en vild og lærerig proces at skabe et genbrugshus, og jeg er utroligt glad for de anerkendelser, vi har fået. Det havde ikke kunnet lade sig gøre uden arkitekt My Lunsjö fra 3XN GXN, siger administrerende direktør Søren Tscherning i pressemeddelelsen.

- Vi har udfordret hinanden undervejs, for det er en svær opgave at tegne et stort hus ud fra materialer, vi ikke nødvendigvis har fundet endnu. Men heldigvis var hun frisk på udfordringen, og det har resulteret i et inspirerende, men også hjemligt hovedsæde, mine medarbejdere og jeg selv er utroligt glade for. Derfor skal der også lyde en stor tak til både My og alle vores andre samarbejdspartnere, siger han.

Arbejdspladsen: Tscherning

Se også:

Arbejdspladsen: Tscherning

Det 1.700 kvadratmeter store hovedsæde er skabt med 89 procent genbrugs,- genanvendte og bæredygtige materialer.

rich-media-6
Renoveringen af Tscherninghuset blev færdig i april. Foto: Tscherning.