Vi gik ind i 2024 med en vis skepsis, idet vi følte, at der var divergerende meldinger på markedet. Maskinsalget faldt en smule i forhold til de foregående år, men når året er omme, ser vi alligevel tilbage på et rimelig positivt 2024.
På anlægssiden har vi mærket stor aktivitet, mens der har været mere stille i byggebranchen.
På after sales området har der været fuld fart på, og her er manglen på kvalificeret arbejdskraft fortsat en udfordring.
Regnskabsmæssigt blev regnskabsåret 2023/2024 fornuftigt og en smule over, hvad vi havde forventet.
Områder som CSRD (ESG/grøn omstilling) fylder også meget i en travl hverdag. Et område som vi på ingen måde kan sidde overhørig, når vi dagligt hører om en verden i forandring.
I vores branche bliver der dagligt talt om både el- & brint-løsninger. Det bliver spændende at følge med i, hvad fremtiden byder på dette område.
Også AI fylder efterhånden en del. Et spændende værktøj som jeg tror og håber, at vi på sigt kan komme til at nyde rigtig godt af.
Når snakken går om 2025, ser vi med positive briller ind i de kommende år. Anlægsbranchen fortsætter med at arbejde på højtryk, og vi forventer, at en faldende rente kan bidrage til at sætte gang i byggeriet.
Der er optimisme omkring de kommende muligheder, selvom vi anerkender, at verdenssituationen kan skabe udfordringer. Vi må håbe, at de globale uroligheder ikke får negativ indvirkning på vores forretningsområder.