Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Kæmpemesse tager form
Det summer af aktivitet i disse uger forud for åbningen af Bauma 2025 den 7. april, altså om lidt over to uger. Mere end 3.500 udstillere fra 57 forskellige lande vil i løbet af syv dage viser produkter frem for cirka en halv million besøgende på samlet godt 610.000 kvadratmeter messeareal.

En tredjedel af messearealet foregår inden døre i de 18 store haller, mens resten er ude. Skal du besøge messen, så husk godt fodtøj, for man går meget rundt i området, der fylder det samme som 86 fodboldbaner.
Opstart fra oktober
De største udstillere som Liebherr og Wirtgen (med henholdsvis 14.000 og 13.000 kvadratmeter) begyndte allerede i efteråret at opbygge deres kæmpestande, men langt de fleste er først for alvor i gang her i marts.,

- Fra 3. marts er det for alvor gået løs. Vi forventer gennem de sidste fem uger op til messen mindst 3.000 store lastbiler med maskiner og grej ankomme til messeområdet, så logistikken er som altid helt essentiel, fortæller CEO Stefan Rummel fra Messe München.
Seneste og let corona-amputerede udgave af Bauma fandt sted i oktober 2022, hvor en del af producenterne havde meldt afbud - også blandt de store.
- Men de fleste er tilbage i 2025, herunder blandt andet Volvo, Case og Deutz, fortæller direktøren.
Årets temaer
De gennemgående temaer bliver denne gang blandt andet transformation, bæredygtighed og sikkerhed med flere elektriske maskiner og flere autonome maskiner end tidligere.
- Den teknologiske udvikling går hurtigt, og vi har en del nye virksomheder og institutioner med i år. Cirka 150 nye udstillere, som blandt andet viser fjernstyring, robotteknologi og lignende, siger han.

Innovationspris
I 2025-udgaven af Bauma bliver der uddelt innovationspriser for 14. gang. Det sker i fem forskellige kategorier, Climate protection, Digitization, Machine technology, Construction samt Research.
Vinderne kåres søndag den 6. april - dagen før messestart.