Lyt til artiklen:

Spritny Bomag-udlægger nåede hjem til Åbent Hus

00:00
Hastighed: ???x
01:47

Det er kun en måneds tid siden, der under Bauma var verdenspremiere på den ny Bomag BF 350 udlægger. Men allerede torsdag aften rullede de første to eksemplarer af den nye udlægger ind hos Løwener i Stilling - lige i tide til Åbent Hus fredag og lørdag.

- Jeg er glad for, at vi nåede at få dem med. Men de er også allerede solgt til NCC, fortæller Claus Mailand, der er ansvarlig for salg af asfalt- og fejemaskiner hos Løwener.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Flere forbedringer

Den ny udlægger erstatter BF300, som efterhånden har en del år på bagen, og den kommer med en række opdateringer og forbedringer.

Mellemstørrelse udlæggeren BF350 har en Deutzmotor på 75 kW i modsætning til den tidligere model på 50 kW. Desuden har den hydraulisk justerbare sideplader, MagmaLife strygejernsopvarmning og meget andet.

- Den stryger fra 1,7 til 3,4 meter, og det kan udbygges helt op til 4,4 meter, hvis man ønsker det. Desuden har den masser af LED-lys og advarselsblink, så den er meget tydelig at se i mørket, siger han.

Claus Mailand tilføjer, at de to maskiner er leveret som grundmaskiner. Nu skal Løwener bygge nogle flere elementer på efter kundens ønsker og behov, inden de leveres til NCC.

Også den nye den elektriske Bomag-tromle BW 120 AD-e 5 er hentet hjem til lejligheden.

Artiklen fortsætter efter annoncen

rich-media-3
El-tromlen BW 120 AD-e5. Foto: Torben Jastram.

Fredag morgen slog Løwener dørene op til to dages åbent hus i den jyske afdeling, hvor der ud over masser af maskiner og udstyr også var linet op med underholdning til børnene samt mad og drikke.
To gravemaskiner med henholdsvis engcon og Rototilt-udstyr kørte demoer på udendørsarealet, hvor der også til lejligheden var opsat pølsevogn.

Åbent hus fortsætter lørdag.