Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Producent af mobilt vejeudstyr åbner i Danmark
Den tyske producent af vejeudstyr Pfreundt GmbH åbner i Danmark.
Det fortæller Klaus Hansen, der er nyansat General manager hos virksomheden. Pfreundt har eksisteret siden 1979 og producerer blandt andet vejeudstyr til hjullæssere, gaffeltrucks og nu også til gravemaskiner.
- Pfreundt GmbH har valgt at åbne op for at sælge deres løsninger direkte til kunderne i Danmark, Sverige og Norge, og det har de ansat mig til. Det er helt nyt, og der er også en hjemmeside på vej, siger Klaus Hansen til Maskinteknik.
Kender produkterne godt
At producenten åbner i Danmark, blev officielt i begyndelsen af maj, hvor Klaus Hansen tiltrådte stillingen. Før det har han brugt de sidste ni år hos Scanvaegt Systems, hvor han arbejdede som servicetekniker og ekspert i Pfreundts mobile vejesystemer.
Klaus Hansen kender dermed den tyske producents løsninger ganske godt, da han både har installeret, repareret og kalibreret produkterne og supporteret Pfreundts kunder gennem flere år. Nu får producenten et ben mere at stå på i Danmark med Pfreundt Scandinavia og Klaus Hansen.
- Pfreundt producerer vejeudstyr til hydraulik til det meste af verden. Det er inden for blandt andet minedrift, entreprenør, grusgrave og lignende, hvor der er behov for at bruge vejeudstyr. Men de leverer også til andre brancher, siger Klaus Hansen og understreger:
- Scanvaegt Systems fortsætter selvfølgelig som forhandler af og servicepartner på Pfreundts produkter.
Søger flere samarbejdspartnere
Den tyske producent tilbyder blandt andet en frontlæsservægt, hvor vejesystemet registrerer materialet, der bliver løftet, hurtigt og præcist.
Pfreundts mobile vægte er forbundet med en touch-skærm i kabinen, hvor fra maskinføreren får overblikket og blandt andet kan sende den relevante data direkte videre til kunden, lastbilchaufføren med videre. Det sparer ifølge Klaus Hansen både tid og unødvendig kørsel.
Via Pfreundts webportal er det også muligt at tilgå forskellige data fra vægten når og hvor som helst online, gør den danske General manager opmærksom på.
Klaus Hansen kører ud til kunderne fra sin base i Sønderborg og ser frem til arbejdet.
- Vi søger samarbejds- og servicepartnere i hele landet. Jeg er den eneste, Pfreundt har ansat, som det er nu, men det kommer nok til at ændre sig, siger han med et smil.