Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Henrik skal bæres ud af sin kran
Der findes folk, der elsker deres job, og så er der Henrik Madsen i kategorien over.
- Jeg elsker mit arbejde. Man har magt over tingene og kan mase og smide med tingene, det giver en eller anden følelse af noget godt, siger Henrik Madsen.
Gennem 30 år har han siddet i førerhuset i en af de store kraner på skrotpladsen på Odense Havn. Nu kører han en stor materialehåndteringsmaskine fra Sennebogen.
- Jeg har boet lige ovre på den anden side af kanalen. Som ung gik jeg tit tur på den anden side af kanalen og var meget fascineret af Fynsværkets bulldozere, og så tænkte jeg, "det vil jeg også, når jeg bliver stor," siger den erfarne maskinfører.

Og han er god til det, hvis han selv skal sige det.
- Det kræver, at man er god til at håndtere en hydraulikmaskine. Man skal have følingen i hænderne. For 30 år siden tænkte jeg, det lærer jeg aldrig, men det gjorde jeg.
Det kræver falkeblik, som Henrik Madsen siger.
- Når man har kigget på skrot i 30 år, så får man en føling med, hvordan det opfører sig, om det lander blødt eller tungt og hvilke lyde de forskellige ting laver.
Aldrig er han stødt sammen med de andre kraner på pladsen.
- Nej, for vi kender hinanden herude og ved hvordan vi hver især kører. Det er lidt ligesom en dans med meget store maskiner, smiler den erfarne kranfører.

- Min rekord er ti biler fra et skib i et løft. Og når jeg losser skibene, så losser jeg 200 tons i timen, siger han køligt mens kranen svinger rundt med endnu et læs.
Og sådan fortsætter det dag ud og dag ind for manden, der bliver ved indtil den menneskelige motor siger stop:
- Jeg skal bæres ud.
Mød Henrik Madsen i førerhuset i videoen i toppen af artiklen.



















.jpg?w=253&h=180)








































