Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Aarsleff Rail vinder to projekter til trecifret millionbeløb
Sporfornyelser, sporsænkninger og komplekse konstruktionsarbejder. Aarsleff Rail A/S har netop sikret sig to nye opgaver for Banedanmark i Aarhus med en samlet kontraktsum på cirka 213 millioner kroner - og der bliver behov for hele selskabets brede kompetencepalette.
Opgaverne fordeler sig i to entrepriser. Bropakke 1 omfatter arbejde på og omkring tre broer syd for Aarhus Hovedbanegård, mens Aarhus H - Entreprise 2 indeholder sporfornyelse af indkørselssporene vest for hovedbanegården.
- Begge opgaver falder indenfor Aarsleff Rails kernekompetencer: udfordrende spor- og konstruktionsarbejder med vanskelig logistik og jernbanesikkerhed, og vi ser frem til at forsætte vores gode samarbejde med Banedanmark på begge projekter, siger Thomas Mollerup, der er administrerende direktør for Aarsleff Rail.
Det bliver Aarsleff Rail, der udfører størstedelen af arbejderne, men banemedarbejderne får hjælp af koncernkollegerne fra Per Aarsleff A/S.
- Vi løser, hvad vi kan i egenproduktion og med inddragelse af koncernens søsterselskaber, fortæller Thomas Mollerup og fortsætter:
- Særligt på Bropakke 1 får vi værdifuld støtte til de omfattende jord-, kloak- og funderingsarbejder fra Per Aarsleff A/S. I samarbejdet drager vi nytte af vores fælles erfaringer, hvor vi har udført lignende komplicerede projekter. Det giver værdi for slutresultatet og dermed for vores kunde, siger han.
Begge kontrakter løber fra 2025 til 2026.
Aarhus H - Entreprise 2 omfatter fornyelse af indkørselssporene til Aarhus H og grænser op til den store ombygningsentreprise, som Aarsleff Rail allerede er i gang med at udføre. Aarhus H -Entreprise 2 omfatter sporfornyelse, herunder flytning og udveksling af sporskifter, etablering af ny transversal, nedrivning af støttemure, omisolering af broer, etablering af spuns, jord- og afvandingsarbejder samt nedtagning af det gamle signalsystem. Arbejderne begynder i november 2025 og bliver afsluttet i begyndelsen af maj 2026.
Bropakke 1 omfatter arbejde på og ved tre broer syd for Aarhus H på strækningen mod Fredericia. Arbejderne skal sikre plads til opsætning af kørestrømsledninger under broerne og indebærer blandt andet sænkning af sporene ved viadukten ved Skanderborgvej. Vi skal desuden udføre fundamentsarbejder og påkørselssikring samt omfattende konstruktions- og jordarbejder ved Kongsvang-viadukten. Arbejderne er allerede begyndt og løber frem til august 2026.






































































