sonsoreret-indhold

Lyt til artiklen:

Vi har bygget vores eget anlæg - det får nu mange til at tænke råstoffer mere bæredygtigt

00:00
Hastighed: ???x
02:54

Lastbilen med kran, blandingsanlæg og rullebånd fylder kun cirka halvdelen af en smal villavej på Thurø ved Svendborg. Ingen støv, ingen støj og intet spektakel er at fornemme på villavejen. Kun klukken fra rullebåndet og en rumlen fra anlægget høres. Når der engang i mellem kommer en skolebus, springer Rene Jensen ud af sit hvide kontroltårn og guider skolebussen forbi, så den ikke tager naboens hæk med til næste busstoppested.

- Anlægget støjer ikke mere end en lille gravemaskine. Det er helt klart en fordel i boligkvartererne, siger Rene Jensen.

For Rene handler det om frihed - frihed til at bevæge sig og møde nye mennesker. Den frihed giver det eldrevne, mobile anlæg fra Dansk Anlægsteknik, der reducerer CO?-udledning fra tusindvis af jordtransporter og mindsker behovet for dyre og knappe råstoffer som grus og sand. I stedet for at udskifte jorden, genanvendes den på stedet gennem kalkstabilisering, hvor brændt kalk gør våd lerjord byggemoden.

En samtale, der går igen ude ved anlægsprojekterne, handler om råstofmanglen.

- Det er en samtale, der kommer op hver gang, siger Rene.

- Med den hastighed, det er gået i, så vil det om få år blive rigtig svært at få grus og sand, forklarer han.

Ifølge et notat fra Region Hovedstaden er prisen for jomfruelige råstoffer fordoblet på bare fire år.

- Der er nogle ting, hvor vi ikke kan undvære grus og sand, og derfor, synes jeg, det er vigtigt, at man tænker over, hvordan vi sparer på det, fortæller han.

rich-media-1
Foto: Dansk Anlægsteknik ApS

Blandingsanlægget bruger en ny patenteret teknologi, der muliggør kalkstabilisering med under én procent kalk i blandingen.

- Det bæredygtige i det, det er jo også, at vi sparer så meget som muligt på kalken, men laver et produkt, der kan bruges og er rigtigt godt, fortæller Rene.

Og kunderne er en efter en blevet overrasket over resultatet, når de har fået besøg af Rene og det lille mobile anlæg. De har ellers været rimeligt skeptiske i starten.

- De siger 'jaaa' og 'jooo', og 'nu må vi se, om det er noget, vi kan bruge', gengiver Rene i en humoristisk tone.

- Da han så kom tilbage, efter de havde brugt det, var han meget begejstret. 'Det er et rigtigt, rigtigt godt materiale. Det er godt nok dejligt at bruge', gengiver Rene.

Kalkstabilisering kan bruges til rigtig mange ting.

- Vi har faktisk ikke noget, vi ikke laver til, siger Rene.

Vi har set Rene og det lille anlæg være ude og lave diger, veje, rabatter, kloaker, fjernvarme, vandforsyning, støjvolde, jordhåndtering og byggemodninger - for blot at nævne nogle - og vi udforsker hele tiden nye områder, hvor kalkstabilisering kan anvendes.

Hvis du har et projekt, en idé eller bare er nysgerrig på kalkstabilisering, skal du være velkommen til at kontakte vores direktør Carsten Johansen på 40630206.