Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Polen tur/retur for læssemaskine fra Arkil
Da en Yanmar V100 læssemaskine fra Arkil A/S en nat midt på sommeren forsvandt fra en plads i Odder, måtte der tænkes lidt ud af boksen for at få maskinen tilbage.
Arkil kunne ikke umiddelbart spore maskinen, da gps-signalet tilsyneladende blev jammet af tyvene. Dog kunne ma spore et sim-kort fra samme enhed, og dermed kunne man følge maskinens på en længere rejse, indtil den standsede i et godt stykke nede i Polen. Det fortæller Arkil på virksomhedens hjemmeside.
Og da der efter 11 dage blev slukket for jammeren, kunne Arkils folk konstatere, at maskinen nu var endt på en præcis lokation i det sydlige Polen.
Arkil kontaktede derefter politiet i den tro, at maskinen kunne hentes hjem igen. Men desværre er det ikke så ligetil. Politiet oplyste, at man så ind i en tidshorisont på 6-12 måneder på grund af nogle teknikaliteter med polsk politi.
I stedet kontaktede Arkil en tidligere kollega til en af montørerne på Arkils anlægsværksted i Lystrup. Den tidligere kollega havde slået sig ned i Polen, talte polsk og havde i det hele taget gode kontakter i hele Østeuropa.
Med en fuldmagt fra Arkil tog den tidligere kollega sammen med en lokal ansat nu direkte kontakt til det polske politi i området, hvor den stjålne ged befandt sig - på et savværk i et lidt suspekt område. Nogle dage efter blev ejeren af savværket anholdt og maskinen beslaglagt, så den senere kunne sendes hjem til Jylland på en sættevogn.


































.jpg?w=253&h=180)























