Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
HJHansen Recycling styrker forretningen trods modvind
Regnskabsåret 2024/2025 har budt på rigeligt med udfordringer for HJHansen Recycling Group, men alligevel leverer virksomheden et tilfredsstillende regnskab.
Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra virksomheden.
Omsætningen landede på 2,9 milliarder kroner, og resultatet før skat ender på 41 millioner kroner.
Året bød også på en række opkøb, som har styrket forretningen bredt, lyder det.
De seneste to år har HJHansen Recycling Group opkøbt Børge Kristiansen & Søn i København, Lyngby Produkthandel i Virum og Bornholms Produkthandel samt andele af Vesterbro Produkthandel i Herning og Jerngården i Holstebro. Samtidig er samarbejdet med Elretur i Electronic Reuse & Recycling blevet udbygget og styrket.
- Vi har i dette regnskabsår udvidet forretningen betydeligt. De markante opkøb er en del af en klar, strategisk plan om at sikre virksomhedens brede tilstedeværelse i hele Danmark og skabe grobund for den fremtidige udvikling. En stor del af vores omsætning sker i dollar, og her har den geopolitiske uro ikke hjulpet os. Det til trods, så leverer vi samlet et tilfredsstillende årsresultat, siger administrerende direktør Mogens Bach Christensen.

Drift, disciplin og digitalisering
Markedsforhold som lav dollarkurs, faldende europæisk produktion og øget konkurrence fra billigt færdigstål har presset indtjeningen. Derfor har HJHansen Recycling Group igangsat en række initiativer.
- Vi optimerer vores processer, trimmer omkostningerne og udvider vores tilstedeværelse på indkøbssiden. Næste år skal vi løfte vores avance, styrke vores markedsandele og fortsat investere i digitalisering og smartere arbejdsgange, siger Steffen Simpson Jonasen, der er økonomidirektør i HJHansen Recycling Group




























































