Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Aarsleff fortsætter omsætningsvæksten og slår ny indtjeningsrekord
Regnskabsåret 2024/25 blev endnu et godt år for Aarsleff-koncernen.
Per Aarsleff Holding har offentliggjort sit seneste regnskab og her kan man læse, at omsætningen steg med 4,1 procent til 22,6 milliarder kroner. Resultatet før skat landede på 1,19 milliarder kroner mod 1,08 milliarder kroner i 2023/24. Overskudsgraden steg meget lidt til 5,2 procent mod 5,1 procent i 2023/24. Resultatet efter skat lander på 896 millioner kroner.
- I Aarsleff-koncernen kan vi igen i år se tilbage på et meget tilfredsstillende regnskabsår. Ikke blot på grund af de økonomiske tal med rekordhøjt driftsresultat og omsætning, men i høj grad også fordi vi kan se et fald i vores ulykkesfrekvens - et rigtig vigtigt parameter for det samlede billede af vores succesfulde fælles udvikling, udtaler administrerende koncerndirektør Jesper Kristian Jacobsen i forbindelse med årsrapporten.
Ulykkesfrekvensen faldt fra 17,2 procent til 14,6 procent. Det er opgjort i antal arbejdsulykker pr. 1. million arbejdstimer.
Blandt andre interessante tal i regnskabet kan man se, at andelen af omsætningen, man laver i udlandet, vokser. I regnskabsåret 2020/21 lå tallet på 30,6 procent, mens det i det seneste lå på 37,4 procent.
Forventer fortsat vækst
I årsrapporten kan man læse, at Aarsleff forventer at væksten fortsætter ind i regnskabsåret 2025/26. En omsætning i størrelsesordenen 24,0 til 25,1 milliarder kroner svarende til en vækst på 6 til 11 procent, lyder forudsigelsen. Aarsleff forventer en overskudsgrad på mellem 5 og 5,5 procent på linje med de foregående år.
- Skal jeg forsøge at kigge i krystalkuglen, ser jeg mange muligheder i den nærmeste fremtid. Særligt den kritiske infrastruktur fylder meget i både danskernes og europæernes bevidsthed, og her kan vi allerede nu se en øget efterspørgsel fra blandt andre Forsvaret. Det er for eksempel udbygning af havne og lufthavne for bare at nævne et par velkendte eksempler. Derudover ser vi også flere potentielt meget store og multidisciplinære projekter i Danmark, der kan komme i udbud i de kommende år - det kunne være Marselistunnelen i Aarhus, den tredje Limfjordsforbindelse samt havnetunnelen Østlig Ringvej og M5-metrolinjen i København, siger Jesper Kristian Jacobsen.





































.jpg?w=253&h=180)

























