Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
40 år med Liebherr service
Det var året, da Sveriges statsminister Olof Palme blev skudt på åben gade i Stockholm, og den værste atomulykke nogensinde ramte atomkraftværket ved Tjernobyl i Sovjetunionen. Men det var også året, da Kronprins Frederik fyldte 18 år og Danmark bankede Uruguay 6-1 ved VM i fodbold.
Og i Rønnede på Sydsjælland stemplede en ung mekaniker ind hos Johs. Møllers Maskiner A/S. Det skulle få stor betydning for hundredvis af entreprenørmaskiner og deres ejere og maskinførere. Derfor gik det ikke ubemærket hen, da Teddy B. Jacobsen kunne fejre sit 40-års jubilæum. Det blev en dag, hvor den udekørende ikke kørte ud, men tog imod gratulanter i lange baner i virksomheden i Rønnede. Dem kom der tæt på 200 af.
I løbet af årene er mange af kunderne blevet til private relationer for Teddy B. Jacobsen, som oprindelig er udlært på et autoværksted. Da Johs. Møllers Maskiner søgte en mekaniker til værkstedet, rykkede Teddy B. Jacobsen ind og fandt ud af, at det var bedre at skrue i Liebherr-maskiner, end i biler.
Fra 20 tons og op
- Jeg drømte om at køre som montør, og det kom jeg til efter fire-fem år hjemme på værkstedet. Jeg rejste også til både Norge og Sverige, hvor Johs. Møllers Maskiner dengang havde forhandlingen af Liebherr, og jeg lavede service for en af de store kunder, Pihl & Søn, både i Polen og i Kingston på Jamaica, fortæller Teddy B. Jacobsen.
I starten skruede han i alt, hvad der kunne skrues i. Men de seneste 20 år har han holdt sig til Liebherr-gravemaskiner fra 20 tons og op. Teddy B. Jacobsen har faktisk medvirket ved igangsætningen af alle store gravemaskiner, der er leveret fra hovedkvarteret i Rønnede. Derfor har han været i kontakt med både maskinførerne og selv de største entreprenører, og han har løbende holdt sig ajour med den store udvikling, som entreprenørmaskinerne har undergået. I løbet af årene er det blevet til flere end 60 uddannelsesbesøg på fabrikkerne.
Jubilaren lægger ikke skjul på, at firmaet og jobbet fylder meget i hverdagen.
- Jeg har min kæreste, og jeg spiller lidt fodbold og går på jagt. Og ellers "går jeg til Liebherr". Firmaet og dets holdninger og værdier har smittet af på mig, og derfor er jeg vist meget ærekær og har stor stolthed over firmaet og branchen, siger Teddy B. Jacobsen, som på den personlige timetæller har rundet 61 år.





























































