Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Herning-entreprenør arbejder på sin største entreprise til dato
Der bliver gravet på livet løs langs E20 på Vestfyn.
Fra Odense til Kauslunde anlægger Vejdirektoratet i samarbejde med Banedanmark 35 kilometer ny, dobbeltsporet, elektrificeret højhastighedsjernbane, der skal reducere rejsetiden for persontog med cirka fem minutter og samtidig øge kapaciteten på den trængte strækning.
Lidt over seks kilometer af den strækning har Herning-baserede Gustav H. Christensen A/S fået ansvaret for at anlægge, og det er en særlig opgave for entreprenøren.

- Det er med længder den største entreprise, vi nogensinde er blevet tildelt. Den er mere end dobbelt så stor som den næststørste, fortæller Per Graakjær Johannesen, der er projektleder hos Gustav H. Christensen.
Som direkte konsekvens af kontrakten, gik entreprenøren på maskinjagt og erhvervede sig tre nye dumpere, et par gravemaskiner og en tromle.

- Vi var simpelthen nødt til at geare op for at kunne håndtere de mængder, vi skal herude, fortæller Per Graakjær Johannesen.
Opgaven involverer udgravning og bortkørsel af blødbund i enorme mængder, og der bliver desuden kalkstabiliseret en hel del.
- Når det bliver for vådt, bliver materialerne meget svære at arbejde med. Vinteren har faktisk været rigtig god for os. Frosten har betydet, at vi kunne fortsætte arbejdet i et godt tempo, fortæller projektlederen.
Med til entreprisen hører desuden støbning af fem nye broer, som Arkil tager sig af.


































































