Lyt til artiklen:

Importør tager Danmarkspremiere med til Roskilde

00:00
Hastighed: ???x
01:39

Foråret har lagt sig behageligt over Danmark, og hos maskinimportørerne og forhandlerne er der fuld gang i planlægningen af, hvilke maskiner der skal vises frem på Roskilde Dyrskue sidst på måneden.

Hos Johs. Møllers Maskiner - der får fællesstand med Stemas - kan man prale af en længe ventet hjulgraver, A 909, som får Danmarkspremiere på dyrskuet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

A 909 blev sammen med den lidt større A911 første gang præsenteret på Bauma sidste år, og nu er den altså ved at være klar til det danske marked. Også A 911 forventes at komme til landet inden alt for længe, men den når ikke med på dyrskuet.

Nyheder stod i kø på kæmpestand
Se også:

Nyheder stod i kø på kæmpestand

- A 909 er en stærk, kompakt nyheder, som er meget interessant for blandt andet aktører på de mange store infrastrukturopgaver i Danmark med vej, bane, kloak, elektrificering og så videre, fortalte salgschef Birger Hjelm, Johs. Møllers Maskiner A/S, under Bauma til Maskinteknik.

Den har et kraftfuldt hydrauliske system muliggør brug af højtydende redskaber, mens deres fint afstemte, parallelle bevægelser muliggør præcist arbejde. Den er desuden født med centralsmøring, forberedt til vogn og helt ny lækker kabine med masser af nye features.

Flere andre Liebherr-maskiner kommer også med på dyrskuet. Det gælder 26 tons gravemaskinen R 924, teleskoplæsseren T 48-8, hjullæsseren L 546 samt den elektriske hjullæsser L 507 E. Sidstnævnte fremvises og får strøm fra Liebherrs powerbank LPO 100.

Mobil batteriløsning holder gang i den grønne byggeplads
Se også:

Mobil batteriløsning holder gang i den grønne byggeplads

Liebherrs powerbank LPO 100 ved den elektriske hjullæsser L 507 E. Arkivfoto: Torben Jastram.
Liebherrs powerbank LPO 100 ved den elektriske hjullæsser L 507 E. Arkivfoto: Torben Jastram.