Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Vandrepokal overrakt til Danmarks Bedste Lærling
Ikke før engang i 2027 bliver Nikolaj Nymark Pedersen udlært som entreprenørmaskinmekaniker hos Skovteknik DK ApS, men allerede i år er der masser at fejre. Tilbage i april vandt han nemlig i forbindelse med DM i Skills i Hjørring DBL Entreprenør-konkurrencen, og onsdag den 20. maj var der overækkelse af vandrepokal på Skovtekniks værksted i Randers.
Pokalen er for øvrigt ikke rejst særligt langt, idet den siden sommeren 2025 har stået hos AE Maskiner ApS et andet sted i Randers, da en af AE Maskiners lærlinge vandt prisen sidste år.
Arrangørerne bag DBL i form af Maskinleverandørerne/Dansk Maskinhandlerforening, Dansk Metal og HEG Erhvervsskolen i Aars stod for pokaloverrækkelsen, der også blev overværet af alle kollegaerne på værkstedet.

- Pokalen er naturligvis en bevis på Nikolajs flotte præstation, men den er også et markant skulderklap til virksonheden og til kollegaerne, som er med til at uddanne nye dygtige entreprenørmaskinmekanikere, sagde konsulent Per Hedetoft fra Maskinleverandørerne ved pokaloverrækkelsen.
Efter sejren ved DBL er den unge lærling udvalgt til en endnu større konkurrence. For når det danske Skills-landshold rejser til WorldSkills i Shanghai til september, bliver det med Nikolaj Nymark Pedersen ombord på flyet. Her skal DBL-vinderen konkurrere i kategorien Heavy Vehicle Technology mod 17 andre deltagere fra hele verden.
- Vi er meget stolte af det, Nikolaj allerede har opnået ved DM i Skills. Og vi vil naturligvis bakke ham op i de træningsforløb, der kommer inden afrejsen til Kina, siger ejer af Skovteknik, Claus Kammer til Maskinteknik.

Allerede ved Roskilde Dyrskue skal Nikolaj i ilden igen, når han sammen med de to WorldSkills-deltagere fra Holland og Norge skal konkurrere i en øvelseskonkurrence i forbindelse med dyrskuet.
Senere kommer også en tur til Holland, hvor han skal forberede sig til Worldskills sammen med deltagere fra Østrig, Frankrig og Holland.




























































