Lyt til artiklen:

Entreprenørgigant viser muskler på kæmpestand

00:00
Hastighed: ???x
01:40

Når man er en af landets største entreprenørkoncernen, har den største maskinpark, rigtig mange ansatte - og tilmed er hovedsponsor - ja, så er det vel på sin plads at indtage den største stand på Roskilde Dyrskue.

Hele 3.000 kvadratmeter har M.J. Eriksson igen i år at boltre sig på under den tre dage lange messe, hvor ikke mindst maskinerne er i centrum. Fra minigravere over bane-maskiner til det helt tunge setup af store gravemaskiner, dozere samt en funderingsmaskine i den seriøse ende.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Gravemaskine nummer 500 ruller ud hos storentreprenør
Se også:

Gravemaskine nummer 500 ruller ud hos storentreprenør

Viser gerne grejet frem

- Der er masser af synlighed og branding i det her, og det er vi naturligvis glade for. Vi gør det jo også for vores egen stoltheds - og medarbejdernes - skyld. M.J. Eriksson er kendt for at være en ret maskinfokuseret virksomhed, og så er det da fedt at vise vores grej frem, siger CEO Torben Bloch Nielsen til Maskinteknik.

Foto: Torben Jastram.
Foto: Torben Jastram.

Deltagelsen med den store stand og en ret omfattende maskinudstilling har også en anden og meget vigtig årsag. Rekuttering af fremtidens medarbejdere.

- Generationsskifteproblematikken kender vi også godt. Det er et brancheproblem. Der er rigtig mange erfarne og dygtige maskinførere derude på +55 år. Så indenfor 10 år eller deromkring, stiger behovet for nye unge talenter. Og dem skal vi helst have fat i allerede nu, så de kan nå at uddanne sig og få den fornødne erfaring, siger direktøren.

På standen kan besøgende teste evnerne i tre gravemaskiner. Foto: Torben Jastram.
På standen kan besøgende teste evnerne i tre gravemaskiner. Foto: Torben Jastram.

Blandt andet derfor har entreprenøren på standen lavet flere demostationer, hvor man kan teste sine evner i en minigraver og måske få en god oplevelse og lyst til at høre mere om branchen og M.J. Eriksson.

M.J. Eriksson køber 99 maskiner hos Bay Christensen
Se også:

M.J. Eriksson køber 99 maskiner hos Bay Christensen