Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Bjarke viser grejet frem på stort nedbrydningsprojekt
Et 18.000 kvadratmeter stort industriområde i Brøndby med lagerhaller og kontorer skal have nyt liv, og derfor har P. Olesen fået til opgave at skille bygningerne ad.
Pladsen er fyldt med containere i nedriverens velkendte gule farve, for der er ikke så lidt at sortere.
- Jeg tror, vi har 20 containere herude. Der er så mange fraktioner. Brændbart, forurenet brændbart, gips, forurenet gips, isolering, glasuld, fire fraktioner af jern, tømmer og så videre, fortæller Bjarke Fog Nielsen, der er maskinfører hos P. Olesen.

Han går op i sorteringen, og der er ikke meget af de gamle bygninger, der går til spilde.
- Det skal sorteres det hele. Ellers funker det ikke. Det skal være i orden.

- Al tømmer bliver eksempelvis sendt hjem til Hovedgård og solgt videre. Det fejler ingenting, så vi kan lige så godt sende det videre, så andre kan få glæde af det. Alt det der kan genbruges, bliver genbrugt, fortæller Bjarke Fog Nielsen.

Gode maskiner
Han lever og ånder for maskiner, og han forpasser ikke en mulighed for at fortælle om de mekaniske indslag på pladsen.
- Den her har vi lånt af en kollega, som kører på et andet projekt for tiden. Det er en Volvo EC400 Straight Boom. Det er den eneste af den her slags i Danmark - i hvert fald som jeg kender til. Det er en fin, stabil maskine. Det er også en Volvo, og det funker, fastslår Bjarke Fog Nielsen, inden han nævner alle de ting, som maskinen mangler sammenlignet med hans egen Volvo EC500.

- Den er forberedt til båndstyring, men det er der ikke lige kommet på. Det tror jeg, gerne han vil have, ham der kører den, men man kan jo ikke altid få det hele, siger maskinføreren og smiler triumferende.
- Men den har lang rækkevidde på armen, og det er en fordel, når du skal tage høje huse og TT'er (TT-betonelementer) ned. Jeg tror også, at ham Jimmy, der låner den nu, han er glad for den, når han kører og smasher, fordi han ikke skal ned fra stakken hele tiden. Han kan nå det hele deroppe fra, siger Bjarke Fog Nielsen.
Men uanset, hvor langt EC400'eren kan række, er den intet match for Bjarkes egen EC500 High Reach, hvis man spørger maskinføreren.

- Det er det rigtige værk. Det er kræs. Det er det, vi godt kan lide jo, siger han, da vi kommer om til maskinen.
Han fik maskinen for cirka et år siden, og den har gået omtrent 2500 timer siden da.
Maskinteknik besøgte Bjarke Fog Nielsen, da han fik sin maskine sidste år. Se videoen fra dengang lige her:
- Så det er ikke, fordi jeg har holdt så meget stille da, siger han.
Da Maskinteknik besøger pladsen er han i gang med at grave fundamenter op.
- Det er små klodser på 10 tons. Men hvis du kan få den i skovlen skal den nu nok løfte den. Det er rart med noget ordentligt gravegrej, konstaterer Bjarke Fog Nielsen og smiler.

Han og kollegaerne har arbejdet på projektet i fem ugers tid, og selvom der er travlt, og mange holder ferie, så er planen, at projektet skal afleveres til bygherre ved udgangen af september.
- Havde det været en af de andre nedbrydere, havde det nok taget et halvt år, men vi skulle gerne gøre det på tre måneder. Der bliver et par lange dage, men vi har nogle gode maskiner, så vi skal nok nå det, siger Bjarke Fog Nielsen kækt.
Se ham vise rundt på pladsen øverst i artiklen.






































.jpg?w=253&h=180)























