Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Fra traktortræk til WorldSkills: Nikolaj skal dyste mod verdens bedste i Kina
Til daglig skruer Nikolaj Nymark Pedersen i store John Deere-skovmaskiner hos Skovteknik og går på HEG, mens han i fritiden konkurrerer i traktortræk. Nu går turen dog til Shanghai, hvor han sammen med 14 andre på Skillslandsholdet skal repræsentere Danmark ved VM for unge faglærte.
- Jeg er spændt på, hvilke opgaver der venter derude. Vi kender jo kun de maskinmærker, vi skal arbejde med, og det er Volvo, Cat og LiuGong, siger den unge mekanikerlærling i en pressemeddelelse.
Han skal deltage i kategorien Heavy Vehicle Technology. Inden VM har han blandt andet trænet hos nogle af de virksomheder, der forhandler de maskiner, han skal arbejde med til mesterskabet - Snertinge Maskinforretning, Volvo Entreprenørmaskiner, Zeppelin Danmark og AE Maskiner.
- Jeg øver mig på at fortrolig med maskinerne og diagrammerne fx el-diagrammer. Min konkurrence handler om fejlfinding og så selvfølgelig at kunne rette fejlene, siger han.
Nikolaj Nymark Pedersen er lærling hos virksomheden Skovteknik, der er importør af John Deere Forestry.
Sidste gang der blev afholdt WorldSkills var i 2024 i Lyon, Frankrig. Her opnåede Danmark helt exceptionelt en guldmedalje i faget flisemurer og en bronzemedalje til landbrugsmaskinmekaniker Birgitte Brunsgaard Jacobsen.
Konkurrencedagene i Shanghai er fra den 23. til 26. september, og vinderne afsløres ved afslutningsceremonien den 27. september.
Så der går godt en uge før, at vi ved, om det ender med en medalje til Nikolaj Nymark Pedersen. Han kan dog lune sig ved, at han lige nu ligger på førstepladsen i danmarksmesterskabet i traktortræk efter de første fem stævner. Der køres otte stævner på en sæson.































































