Du har en ubetalt faktura der er overskredet sidste betalingsfrist. Klik her for at betale den for at undgå en rykker på 100 kr.

Nyheder

Vil du ikke bygge med cement - kontakt Jysk Element

19. aug. 2022 | Indrykket af Midtjysk Albyg A/S

Er træelementer fremtiden i dansk byggeri?​

Del artiklen:

Træ kan ikke erstatte beton og cement 100%, men mange steder kan det være et rigtigt godt alternativ. 

Beton og cement - som begge er meget brugt i byggebranchen, belaster klimaet med store CO2-aftryk. Hvis der i stedet bruges træ i konstruktionen kan man bygge effektivt, hurtigere og med mere fokus på bæredygtighed .

Vi anbefaler derfor at bygge med massive træelementer - også benævnt trækassetter. Vælger man dette kan der for alvor reduceres i brugen af beton i byggeriet​.

Læs mere her: Jysk Element ApS


OBS! Når du gemmer kommentaren vil du modtage en mail med et link til aktivering. Din kommentar vil først blive vist når du har aktiveret den. Din email adresse vil selvfølgelig ikke blive vist!

Hold en god tone

Undgå personlige angreb og indlæg af markedsføringsmæssig karakter i kommentarerne.
Brug kun links i kommentarerne, såfremt det er relevant.

OBS.: Debatten modereres af portalens redaktion. Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes konsekvent.


Tak for din kommentar!

Vi er dog ikke helt færdige endnu. Vi har sendt dig en mail med et link til aktivering af din kommentar. Først når du har brugt linket vil din kommentar blive synlig på hjemmesiden.

Har du ikke fået en mail i løbet af 10 minutter kan det være fordi din mail service har frasorteret den som spam.

Udvalgte PARTNERS produkter

reklame