Dit abonnement er suspenderet pga. manglende betaling. Betal venligst din faktura, som du finder her.

E-magasin

Nyhedsbreve

Forhandler login

PARTNERS login

Sådan holder ‘Beast of the East’ sig i topform

16. dec. 2024 | Indrykket af Viggo Bendz A/S

Med enkle justeringer og nytænkning i vedligeholdelsen sikrer Kafril Group maksimal oppetid og stabilitet for deres mest imponerende maskine.

Del artiklen:

Kafril Group er kendt for deres specialiserede arbejde med tung industriel nedrivning, og deres stolthed, "Beast of the East," er en maskine, der virkelig lever op til sit navn. Den modificerede Hitachi ZX 870-3 XXL er en kæmpe gravemaskine med en 50 meter lang bomarm – perfekt til krævende opgaver, hvor præcision og styrke er altafgørende. Men med store ambitioner følger også store udfordringer.

Det slider på maskinen

Gravemaskinen har arbejdet på nogle af de mest komplekse nedrivningsprojekter i Tyskland. Alt fra gamle fabrikker til massivt betonarbejde har måtte give efter for dens enorme kraft. Dog kom selv dette imponerende udstyr til et punkt, hvor slid begyndte at påvirke effektiviteten. Især drejepunkterne, som er afgørende for stabilitet og bevægelighed, viste tegn på træthed. Markus Kubaile, Kafrils tekniske leder, vidste, at noget måtte gøres, før det gik ud over både sikkerheden og deres tidsplaner.

Under en rutinemæssig vedligeholdelse besluttede Markus at prøve en løsning, han tidligere havde haft gode erfaringer med på en anden maskine. De traditionelle pinbolte blev udskiftet med Expanderbolte, som kunne installeres direkte uden behov for store indgreb som linjeboring eller svejsning. Arbejdet blev udført på få timer, og inden dagen var omme, var "Beast of the East" tilbage i aktion.

En løsning der holder

For Markus og hans team var det en påmindelse om, hvor vigtigt det er at tænke langsigtet, når man arbejder med udstyr i denne kaliber. Maskinens oppetid blev sikret, og med de nye bolte installeret, var der også skabt en stabilitet, der kunne mærkes med det samme. Eller som Markus selv siger: "Hvis du vil holde slitagen nede, er dette vejen frem. Faktisk burde det være standard fra starten."

Expander System er en løsning, der for alvor skiller sig ud, når det gælder tunge maskiner. Ved at eliminere slør og fordele belastningen jævnt sikrer boltene både længere levetid og nem vedligeholdelse. For virksomheder som Kafril betyder det ikke bare færre reparationer, men også færre bekymringer – og dét gør en forskel på byggepladsen.

Læs mere om Expander her: www.viggobendz.dk/expander


OBS! Når du gemmer kommentaren vil du modtage en mail med et link til aktivering. Din kommentar vil først blive vist når du har aktiveret den. Din email adresse vil selvfølgelig ikke blive vist!

Hold en god tone

Undgå personlige angreb og indlæg af markedsføringsmæssig karakter i kommentarerne.
Brug kun links i kommentarerne, såfremt det er relevant.

OBS.: Debatten modereres af portalens redaktion. Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes konsekvent.


Tak for din kommentar!

Vi er dog ikke helt færdige endnu. Vi har sendt dig en mail med et link til aktivering af din kommentar. Først når du har brugt linket vil din kommentar blive synlig på hjemmesiden.

Har du ikke fået en mail i løbet af 10 minutter kan det være fordi din mail service har frasorteret den som spam.

Udvalgte PARTNERS produkter

Udvalgte PARTNERS ydelser

reklame