Vi har fået en hjertestarter
17. feb. | Indrykket af Midtjysk Albyg A/S
Det har været et ønske fra vores medarbejdere at få en hjertestarter her på adressen – og nu er den her
Vi tager arbejdsmiljø og sikkerhed seriøst og ser det som en naturlig del af vores ansvar som arbejdsplads. Derfor har vi investeret i en hjertestarter, som hænger udenfor og er frit tilgængelig for alle – døgnet rundt. Se placering på billederne.
For nylig har vi også afholdt førstehjælpskursus på kontoret, hvor vi blandt andet blev instrueret i brugen af hjertestarteren. Det skaber en ekstra tryghed for os alle at vide, at vi både har hjertestarteren lige ved hånden – og at vi har lært, hvordan vi bruger den. Vi håber aldrig, vi får brug for den, men vi er klar, hvis det bliver nødvendigt.
Hjertestarteren er registreret hos Trygfonden.
____________________________
En tryg arbejdsplads
En tryg arbejdsplads er ikke noget, der bare kommer af sig selv. Den skabes ved hjælp af viden, ansvar og viljen til at passe på hinanden – også når det ind i mellem går stærkt i hverdagen. Derfor har vi for nylig haft et førstehjælpskursus for vores medarbejdere på kontoret. Se billeder fra dagen herunder.









