Dit abonnement er suspenderet pga. manglende betaling. Betal venligst din faktura, som du finder her.

E-magasin

Nyhedsbreve

Maskinbasen login

PARTNERS login

Det bliver i familien – både entreprenør og maskiner

28. maj. | Indrykket af Stemas A/S

Tredje generation hos Svend Erik Larsen & Søn i Rønnede købte Wacker Neuson hos JMM Group. Nu foregår det hos JMM-søsteren Stemas A/S

Del artiklen:

Der er ingen grund til at flakke rundt mellem en hel masse fremmede. Det er bedre, at det bliver i familien.


Sådan er holdningen i entreprenørfirmaet Svend Erik Larsen & Søn A/S i Rønnede lidt vest for Faxe på det sydlige Sjælland. Når virksomhedens grundlægger, Svend Erik Larsen, skulle bruge entreprenørmaskiner op til seks tons, gik der bud til JMM Group, som havde importen og forhandlingen af Wacker Neuson-maskiner. De var det foretrukne grej i entreprenørfirmaet.


Da Svend Erik Larsens søn, murer og kloakmester Carsten Larsen, tog over som anden generation, fortsatte samarbejdet med Wacker Neuson-forhandleren JMM, som i øvrigt også havde til huse i Rønnede. Da der senere blev taget hul på en ny generation Larsen med brødrene Søren og Rasmus Larsen, var der også kommet en ny generation til hos maskinleverandøren. Men som hos Svend Erik Larsen & Søn – og sønnesønner – blev det i familien. Stemas A/S havde overtaget forhandlingen, som søsterselskabet JMM A/S tidligere havde haft.


Tæt samarbejde om maskiner

“Alt op til seks tons er Wacker Neuson-maskiner. Det er der ingen grund til at ændre på, for maskinerne kører godt, og Stemas-folkene kender os og ved, hvad vi har behov for af maskiner og service. Det gør mange ting nemmere, at vi har et tæt samarbejde med vores maskinleverandør,” siger Søren Larsen, som er entreprenørfirmaets projektleder.


Han er uddannet tømrer og bygningskonstruktør. Hans bror, Rasmus Larsen, er anlægsstruktør og kloakmester og tager sig desuden af firmaets bogholderi. Det er fortsat stifterens søn, Carsten Larsen, der ejer 100 procent af virksomheden.


“Vi arbejder med totalentrepriser, hovedentrepriser og fagentrepriser for virksomheder, men laver også nybyggeri, ombygninger og renoveringsopgaver for private i hele Danmark. Vi har folk både i Kalundborg og Kvistgaard, og vi har altid lavet mange tankstationer og vaskehaller. Nu bliver det også til mange opgaver for Novo Nordisk. Vi tager os primært af jord, beton og kloak med vores 38 mand inklusive fire lærlinge,” fortæller Søren Larsen.


Miljøet er med


De seneste leverancer af Wacker Neuson-maskiner fra Stemas A/S har blandt andet omfattet to gravemaskiner, to dumpere, en læssemaskine og en maskintrailer. Derudover står der Wacker Neuson på entreprenørfirmaets jordlopper, pladevibratorer og kapsave.


Meget af komprimeringsgrejet kommer fra Wacker Neusons store udvalg af Zero Emission-maskiner, og Svend Erik Larsen & Søn har også tænkt miljøet ind i et par af de øvrige nyanskaffelser. En 1700 kg gravemaskine er ren el, og en anden er en hybridmaskine.


Firmaet tager sig selv af flytning af maskiner og materiel rundt mellem pladserne. To af firmaets egne lastbiler kører rundt og servicerer mandskabet med materialer og grus og sørger for at flytte maskiner op til otte tons.


Billedtekster:
1.


Besøg fra maskinleverandøren. Salgskonsulent Regin Badeby Kolby fra Stemas A/S, til højre, lægger vejen omkring entreprenørfirmaet i Rønnede og får en maskinsnak med projektleder Søren Larsen.


2.


På det seneste har Svend Erik Larsen & Søn fået leveret seks nye Wacker Neuson-maskiner fra Stemas A/S i Havdrup. Blandt andet en seks tons ET58-gravemaskine.


3.


Rønnede-entreprenøren sørger løbende for at holde maskinparken up-to-date. Det har blandt andet medført indkøb af nye gravemaskiner, dumpere, en læsser og en maskintrailer. Her er det Wacker Neuson-graveren ET58 og Dual View-dumperen Wacker Neuson DV90.


4.


Projektleder Søren Larsen konstaterer, at Wacker Neuson-grejet ikke nødvendigvis behøver at være skinnende nyt for at klare opgaverne. Her med en gravemaskine, der har passeret den første ungdom, men stadig graver som i sin ungdoms vår.


OBS! Når du gemmer kommentaren vil du modtage en mail med et link til aktivering. Din kommentar vil først blive vist når du har aktiveret den. Din email adresse vil selvfølgelig ikke blive vist!

Hold en god tone

Undgå personlige angreb og indlæg af markedsføringsmæssig karakter i kommentarerne.
Brug kun links i kommentarerne, såfremt det er relevant.

OBS.: Debatten modereres af portalens redaktion. Trusler, injurier eller andre lovstridige indlæg fjernes konsekvent.


Tak for din kommentar!

Vi er dog ikke helt færdige endnu. Vi har sendt dig en mail med et link til aktivering af din kommentar. Først når du har brugt linket vil din kommentar blive synlig på hjemmesiden.

Har du ikke fået en mail i løbet af 10 minutter kan det være fordi din mail service har frasorteret den som spam.

Udvalgte PARTNERS produkter

reklame