Abonnementsartikel

Den er især gal med mange fiber- og telekabler, mener blandt andet SR-Gruppen, som støder på problemerne ved vejrenoveringer.

Ifølge en opgørelse fra Fiberalliancen sker der hvert år tusindvis af graveskader på forsyningsinfrastruktur - i mere end 80 procent af tilfældene handler det om telekabler og fibernet. Ifølge en rapport fra Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur (SDFI) blev der i 2021 indberettet 16.229 graveskader, og graveskaderne løber årligt op i cirka 300 millioner kroner.

Ud over at det er dyrt at udbedre, så er det også til stor gene for de berørte virksomheder og hjemmearbejdspladser, hvis man mister forbindelsen.

Få adgang i 3 måneder for 175 kr.

Tag imod vores introduktionstilbud og få adgang til alle artikler på Maskinteknik.dk
Få adgang nu
Allerede abonnent?
Abonnementet fortsætter til normalpris 125 kr. pr. md. efter de første 3 måneder. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode.Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke tidligere har abonneret på Maskinteknik.dk.